چهارشنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۸
 

اخبار

دبیر شورای عالی فضای مجازی: ضعف در کپی رایت عاملی برای رسمیت نیافتن دارایی های فکری و معنوی است

دبیر شورای عالی فضای مجازی: ضعف در کپی رایت عاملی برای رسمیت نیافتن دارایی های فکری و معنوی است
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور گفت: اقتصاد فرهنگی ما کوچک است که عوامل و دلایل زیادی دارد و یکی از مشکلات مساله کپی‌رایت می‌باشد و تا زمانی که به دارایی‌های فکری و معنوی رسمیت ندهیم و از حقوق ناشی از این دارایی‌ها دفاع نکنیم، نمی‌توانیم از اقتصاد فرهنگی دفاع چندانی کنیم.

 

 

به گزارش روابط عمومی واموربین الملل مرکزفناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال، دکتر سیدابوالحسن فیروزآبادی عصر روز سه‌شنبه ٢٨ خردادماه ١٣٩٨ در حاشیه برگزاری این نمایشگاه در جمع فعالان کسب و کارهای مجازی با اشاره به اینکه نوع نگاه ما به حوزه فرهنگی فضای مجازی و یا اصولاً به حوزه فضای مجازی این است که زیرساخت و پیشران آن، اقتصاد می‌باشد، اظهار کرد: حتی پیش از توسعه فضای مجازی در دنیا، شاهد ظهور و بروز صنعت و اقتصاد فرهنگی در جهان بودیم که با توسعه فضای مجازی، این صنعت بسیار پیچیده‌تر و تعداد بازیگران بسیار متنوع‌تر شد.

وی با بیان اینکه شکل اقتصادی این فضا پِلَتفُرمی است و همه حوزه‌های اقتصاد، علم و سیاست به شدت اجتماعی شده‌اند، افزود: در مرکز ملی فضای مجازی کشور، اقتصاد دیجیتال را در حوزه خدمات و اقتصاد فرهنگ را در حوزه محتوا می‌بینیم.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در اقتصاد محتوا سه رکن «رسانه و پیام‌رسان‌ها»، «آموزش» و «سرگرمی» را مورد توجه قرار می‌دهیم و معتقد هستیم که توسعه آن باید متقارن متوازن باشد.

فیروزآبادی با تاکید بر رفع مشکلات اقتصاد فرهنگی گفت: باید توازن جغرافیایی نیز داشته باشیم و اکنون تراکم در تهران می‌باشد و این اقدام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در برگزاری نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال در استان‌ها کار خوبی است.

وی گفت: اقتصاد فرهنگی ما کوچک است که عوامل و دلایل زیادی دارد و یکی از مشکلات مساله کپی‌رایت می‌باشد که باید آن را حل نماییم و تا زمانی که به دارایی‌های فکری و معنوی رسمیت ندهیم و از حقوق ناشی از این دارایی‌ها دفاع نکنیم، نمی‌توانیم از اقتصاد فرهنگی دفاع چندانی بنماییم و به صورت زنجیره‌ای مشکلات دیگری به وجود می‌آید.

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم در این زمینه توسعه یابیم، باید اقتصاد فرهنگی از فرهنگ‌مان شروع شود.

فیروزآبادی تاکید کرد: در مرکز ملی فضای مجازی کشور تلاش می‌کنیم تا مشکلات کلیدی همچون گمنامی و حریم خصوصی را حل کنیم.

روابط عمومی واموربین الملل مرکزفناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال
۱۱ تیر ۱۳۹۸ ۱۴:۵۳

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد.