جمعه، ۳ خرداد ۱۳۹۸
 

اخبار

وزیر ارشاد : بسترهای لازم برای رسیدن به مطلوب‌های دولت الکترونیک فراهم شود

وزیر ارشاد : بسترهای لازم برای رسیدن به مطلوب‌های دولت الکترونیک فراهم شود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال را پیشران و مرکزی فرابخشی دانست که باید زمینه ارتقای هوشمندسازی مجموعه وزارتخانه در فضای مجازی برای رسیدن به مطلوب‌های دولت الکترونیک را فراهم کند.

 

به گزارش ایرنا، سید عباس صالحی روز دوشنبه در مراسم تکریم و معارف روسای قدیم و جدید مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال، این جابه‌جایی‌ها را در راستای قانون مجلس و دولت در منع به کاری بازنشستگان در پست‌های مدیریتی عنوان کرد و گفت: اگرچه طبق قانون مجبور هستیم این تغییر و تحولات را داشته باشیم ولی همچنان از تجربیات و مشاوره سید مرتصی موسویان رئیس سابق مرکز رسانه‌های دیجیتال بهره‌مند خواهیم شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: مرکز رسانه‌های دیجیتال با توجه به جنبه فرابخشی خود باید با حضور هر چه گسترده‌تر در فضای مجازی، تکمیل و نهایی کردن در دولت الکترونیک را مهیا کند.

به گفته صالحی اگر چه پیشرفت‌های خوبی در این زمینه حاصل شده و بسیاری از امور و کارها در وزارتخانه و زیرمجموعه آن به صورت الکترونیکی انجام می‌شود ولی باید با تقویت و ایجاد زیرساختها بسترهای لازم برای به حداقل‌رسانی مراجعه حضوری مراجعین را در اولویت قرار دهیم بلکه به طور کلی به مرحله‌ای برسیم که به طور کلی مراجعه حضوری و فیزیکی مراجعان را به صفر برسانیم.

عضو کابینه دولت دوازدهم در ادامه هوشمندسازی سازمانی با تاکید بر همراهی و همگامی با دولت الکترونیک را از مهم‌ترین وظایف مرکز فناوری اطلاعات برشمرد و اظهار داشت: باید حذف کاغذ و مراجعات حضوری را مدنظر قرار دهیم چرا که اینگونه موارد گاهی فسادآور هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال تاکید کرد: چشم‌انداز ما این است که در کوتاه‌مدت این مهم اتفاق بیافتد تا دیگر اثری از کاغذ در مکاتبات و انجام کارها وجود نداشته باشد.

وی در ادامه این مراسم، ایجاد «پنجره واحد دولت الکترونیک» را به عنوان گام دوم در دولت بیان کرد و افزود: باید در محیط و فضای مجازی به گونه‌ای بسترها و زمینه‌ ها فراهم و ایجاد شود تا مخاطبان دریافت خدمات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بتوانند به سهولت هرچه تمام و بدون مراجعه مجدد از یک مسیر واحد هر نوع خدماتی را دریافت کنند.

صالحی اضافه کرد: این پنجره واحد ابتدا باید در تمامی مجموعه وزارتخانه خودمان ایجاد شود تا کل معاونت‌ها، مدیریت‌ها و دیگر مراکز و سازمانها را لینک کرده تا همه افراد بتوانند خدمات را یک‌جا دریافت کنند.

به گفته وی با وجود تمامی پیشرفت‌ها و دستاوردهایی که در زمینه رسانه‌های دیجیتال و فضای مجازی مرکز فناوری اطلاعات کسب کرده اما با مطلوب‌ها و سه مرحله هوشمندسازی سازمانی، ایجاد پنجره واحد در داخل سازمان و برون سازمانی فاصله داریم که باید در دوره جدید در این زمینه تلاش شود.

عضو کابینه دولت دوازدهم، مدیریت هوشمندسازی سازمانی را از دیگر موارد پیش رو دانست و گفت: در موضوع ثبت دقیق اطلاعات، جمع‌آوری اطلاعات و داده‌کاوی اطلاعات عقب هستیم.

به گفته صالحی نه تنها در دقت بلکه در جامعیت و استفاده داده‌کاوی نیز ضعف‌های قابل توجهی وجود دارد که نیاز است نسبت به آنها توجه و اهتمام بیشتری صورت گیرد.

وی ابراز امیدواری کرد به همت همکاران مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال و با حضور رئیس جدید این مرکز بتوانیم دست در دست با توجه به پیشران بودن وزارت ارشاد، گامی اساسی و موثر در مسیر هوشمندسازی کامل برداریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درعین حال یادآور شد: در حوزه فضای مجازی و نقش حاکمیت وزارتخانه در این فضا نیز فاصله قابل توجهی وجود دارد و آن سرعتی که باید، اتفاق نیافتاده است از این رو، نیازمند سرعت‌بخشی در این حوزه نیز هستیم.

صالحی، تولید محتوا در فضای مجازی را به عنوان یک اصل مهم در وزارت ارشاد مورد تاکید قرار داد و گفت: باید تمامی معاونت‌ها و زیرمجموعه‌های این وزارتخانه احساس کنند که دریچه‌ای برای انجام امور و کارهای آنها وجود دارد.

وی از دیپلماسی فرهنگی بین‌المللی به عنوان دیگر اصل مهم یاد کرد و اظهار داشت: امروز فضای مجازی، جهان را به هم نزدیک‌تر کرده و مرزهای کلاسیک را به هم ریخته است لذا باید این وزارتخانه به عنوان یکی از متولیان اصلی فرهنگ و هنر کشور، فضای مجازی بستر استقرار این مهم را فراهم کند.

صالحی با اشاره به اهمیت اقتصاد فرهنگ و هنر در فضای مجازی، افزود: امروز اقتصاد فرهنگ و هنر در فضای مجازی معنای واقعی خودش را پیدا کرده است، هر چند اقتصاد دیجیتال در دیگر حوزه‌ها توسعه پیدا کرده لذا ما نیز باید با خلاقیت و فکرهای نو باعث توسعه و ارتقای این حوزه شویم تا بتوانیم بسترهای توسعه کسب و کارهای دیجیتال را نیز فراهم آوریم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی توجه و اهتمام به سواد رسانه‌ای و فرهنگی و استفاده از فضای مجازی را امری مهم ارزیابی کرد و گفت: باید در عمل بتوانیم سلامت بهداشتی و درمانی را با ارتقای سواد رسانه‌ای و مجازی فراهم کرده و توامان داشته باشیم.

صالحی خطاب به مدیریت جدید مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال و معاونان و مدیران این مرکز گفت: شما به عنوان مرکزی فرابخشی باید ضمن تقویت ارتباطات داخلی و بیرونی بتوانید به تعاملات و ارتباطات سازنده حداکثری فکر کرده و با ایده‌پردازی و خلاقیت راه‌های توسعه و حضور هر چه بیشتر در فضای مجازی و دولت الکترونیک را مهیا کنید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با قدردانی از تلاش‌ها، خدمات و دستاوردهای سید مرتضی موسویان ریاست سابق مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال، انرژی بالا، داشتن تخصص، تعصب در کارها و داشتن تجربه را از ویژگی‌های برجسته وی عنوان کرد.

صالحی از محمدرضا بهمنی ریاست جدید این مرکز نیز به عنوان فردی متخصص، تعامل‌گرا و تلاشگر یاد کرد و گفت: امیدواریم با حضور وی در این مرکز شاهد رشد و شکوفایی در زمینه حضور هر چه بیشتر در فضای مجازی و حوزه رسانه‌های دیجیتال باشیم.

در ادامه رئیس سابق مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال نیز با تشریح و اعلام برنامه و دستاوردهای بدست آمده در این مرکز طی چند سال گذشته و دوره مسئولیت وی و همچنین اشاره به اینکه اتفاقاتی که در طول چهارساله مدیریتش رخ داد بسیار ارزشمند بود،گفت: این مرکز سه بال اصلی دارد که امروز به بلوغ نسبی رسیده است، ما نیز سعی کردیم ارکان مرکز را از میان افرادی انتخاب کنیم که برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باقی بمانند.

سید مرتضی موسویان ادامه داد: در مرکز رسانه‌های دیجیتال سعی کردیم پنجره واحد را عملیاتی کنیم و این کار بسیار دشواری بود، بسیاری از شرکت‌ها به دنبال عقد قرارداد با ما بود اما به دنبال تئوری‌های اولیه از شرکت‌های مختلف بودیم تا در هزینه‌ها صرفه‌جویی شود، با این وجود ما با اتکا به نیروهای داخلی خود توانستیم به سمت شکل‌گیری پنجره واحد بر‌ویم که امری بی‌نظیر بود.

رئیس سابق مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در بخش IT باتوجه به حمایت وزیر محترم در استان‌ها توانستیم یک جهش بزرگ را داشته باشیم، امسال هم ایشان قول دادند در بخش تخصیص بودجه نگاه ویژه‌ای را به آی تی داشته باشند.

موسویان خاطرنشان کرد: تقریبا همه امور در حال تغییر و بحث انقلاب صنعتی چهارم در دنیا مطرح است، پس بدون نادیده گرفتن بخش رسانه‌های دیجیتال نمی‌توانیم به کار خود ادامه دهیم، در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز همیشه بحث محتوا مطرح است و نمی‌توان آمیختگی آن با فضای دیجیتال را کنار گذاشت.

همچنین رئیس جدید مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال در ادامه این مراسم با اشاره به اهداف خود در این مرکز، گفت: به دنبال تحول در مرکز هستم زیرا مرکزی که در کانون تحولات است باید در فضاهای مختلف خود را بازسازی کند، فضای مجازی مقیاس‌ها را در حرکت‌های تمدنی تغییر داده است و این‌ نگاه به فضای مجازی می‌تواند برنامه تحول مرکز باشد.

محمد رضا بهمنی اظهار داشت: اگر از این دریچه نگاه کنیم که فضای مجازی اتفاقات جهانی را تغییر داده است ماهم باید به سمت تحول برویم بدون پیشینه‌ای که این ‌مرکز طی کرده نمی‌توانیم مرحله تحول را پیدا کنیم، این ‌مرکز بازیگر مهم در فضای مجازی و عنصر کلیدی در تحولات در‌ونی وزارت‌حانه است.

رئیس جدید مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال یادآور شد: این مرکز برخوردار از شبکه‌های فراگیر در فعالان فضای مجازی است، این سرمایه خوبی است که می‌توان از آن برای تحول استفاده کرد. امروز ضرورت اصلاح تصویر جمهوری اسلامی ایران ‌در دنیا یک وظیفه است که باید از این فضا که سرعت آن بیش از همه فضاها است استفاده کنیم.

وی در پایان گفت: ظرفیت‌ها و ویژگی‌های فضای مجازی، نقش آفرینی حاکمیتی ‌در امر فرهنگ و در فضای مجازی سه ضلع مثلث در مرکز رسانه‌های دیجیتال است، در این فضا اقتصاد فرهنگ با موضوع کالاهای فرهنگی نیز مطرح می‌باشد، همچنین تغییر اساسی در فضای ارتباطی که فضای مجازی ایجاد کرده و پیوست فرهنگی فضای مجازی نیز در ا‌ولویت است و باید مولفه‌های فرهنگ را در این بخش نشان دهیم.

در پایان این مراسم سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اهدای لوح تقدیر از خدمات سید مرتضی موسویان رئیس سابق مرکز قدردانی و حکم محمد رضا بهمنی رئیس جدید مرکز را به وی ابلاغ کرد.

در این مراسم جمعی از معاونین و مدیران این مرکز از جمله محمد صادق افراسیابی معاون فرهنگ سازی و کسب و کارهای دیجیتال این مرکز، شیرکوند و... نیز حضور داشتند.

لینک خبر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

گزارش تصویری

۲۹ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۱۱

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد.