سه شنبه، ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸
 

اخبار

سواد رسانه ای و اطلاعاتی چه تفاوتی با هم دارند؟

سواد رسانه ای و اطلاعاتی چه تفاوتی با هم دارند؟
معاون پژوهشی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات گفت: تلاش داریم با نگاه انتقادی به پیامها نگاه کنیم و پیام درست را تشخیص بدهیم و پیامهایی که متناسب با نیاز ماست برگزینیم.

 

 

به گزارش روابط عمومی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال، داریوش مطلبی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در یک دهه گذشته حجم پیامهای دریافتی از رسانه های مختلف برای آحاد مردم جامعه رشد بسیار قابل ملاحظه ای پیدا کرده به طوری که این رشد انفجار گونه است و به نوعی بسیاری از پیامها در دسترس آحاد جامعه به ویژه کودکان و نوجوانان قرار می گیرد که ممکن است پیام مناسبی برای آنها نباشد.

وی افزود: در سالهای قبل عموما دسترسی به اطلاعات و پیام رسانه ای کنترل نسبی داشت و آحاد مختلف بسته به جایگاه فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی پیامهایی را دریافت می کردند که به نوعی متناسب با نیاز آنها بود اما در یک دهه اخیر با گسترش فضای مجازی، ماهواره های مختلف باعث شده با حجم وسیعی از اطلاعات روبه رو باشیم که تشخیص کاربردی بودن و حتی درست بودن  بسیاری از این اطلاعات به راحتی المکان پذیر نیست.

مطلبی گفت: بر همین اساس در سالهای گذشته بحث سواد رسانه ای و سواد اطلاعاتی برای آموزش به مردم پررنگ شد البته این دو به نوعی همپوشانی هم دارند اما نوع نگرش و دیدگاه این دو سواد متفاوت هستند.

وی با اشاره به اینکه در تبیین سواد رسانه نگاه این است که در پیامهایی که از رسانه های مختلف دریافت می کنیم چطور سره را از ناسره تشخیص دهیم، افزود: تلاش این است که بتوانیم مبتنی بر تحلیل و شناختی که از ماهیت پیام و رسانه داریم تشخیص دهیم که کدام  پیام درستی است.

مطلبی گفت: اما در بحث سواد اطلاعاتی بحث این است که از بین میلیونها اطلاعاتی که به نوعی در پیرامون ما پخش شده چه در شبکه های مجازی چه در سایر رسانه ها حتی مثل کتاب و .. چطور بتوانیم پیامهای مناسب را در زمان مناسب به دست بیاوریم و از آن استفاده کنیم. یعنی هم بتوانیم پیامها را درست شناسایی کنیم و هم بتوانیم پیامها را درست ارزیابی کنیم.

۱۴ آبان ۱۳۹۷ ۱۲:۱۳

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد.