سه شنبه، ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸
 

اخبار

مدیرعامل سابق ایرنا: چاره ای جز کسب سواد رسانه ای نداریم

مدیرعامل سابق ایرنا: چاره ای جز کسب سواد رسانه ای نداریم
مدیرعامل سابق ایرنا با اشاره به اینکه چاره ای غیر از ارتقای سواد رسانه ای وجود ندارد، خاطر نشان کرد: داشتن سواد رسانه ای مانند این می ماند که برای پخت غذا باید به جز مواد تشکیل دهنده آن بدانیم روش بهره بردن از اقلام چگونه است، در واقع اگر ندانیم که از اطلاعات چگونه استفاده کنیم، عملا به خطا سو برداشت سو تفاهم و بعضاً اختلاف و تقابل و نزاع هم خواهیم رسید.

 

 

به گزارش روابط عمومی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال، محمد خدادی کارشناس پیشکسوت رسانه افزود: تحولاتی که امروز بشر با آن رو به رو است پیوند مستقیمی با اطلاعات دارد، در وقاع باید بگوییم که هیچ بخش زندگی نیست که بی نیاز از اطلاعات باشد.

وی افزود: با این تفاسیر هر چه اطلاعات دقیق تر باشد باعث خواهد شد که تصمیمات مناسب تری گرفته و به تبع آن هر چقدر اطلاعات نادرست تر باشد مسیر نادرستی را برای انسانها چه در سطح کلان و چه در تصمیمات فردی و خانوادگی به بار می آورد، از این رو فقط ضرورت کسب اطلاعات نیاز نیست بلکه حیات بشر توسعه رفاه و حتی امنیت را به خود گره زده است.

خدادی با اشاره به اینکه رسانه وظیفه جمع آوری تولید و انتشار اطلاعات را دارد، افزود: بر همین اساس رسانه این توان را دارد که متناسب با نیاز، اطلاعات را در اختیار افراد قرار دهد. بر همین اساس رسانه و سواد رسانه ای باعث می شود این مسیر رفت و برگشت اطلاعات کاربردی باشد و مانع از سو برداشت و استفاده نادرست و تصمیمات اشتباه شود.

این کارشناس رسانه تصریح کرد: با توجه به مطالب فوق ضرورت دارد بخش تولید اطلاعات در مسیر صحیح قرار بگیرد، در واقع استفاده درست از اطلاعات باعث می شود که مانعی برای منابع غلط اطلاعاتی ایجاد شود و به طور اخص جلوی فیک نیوزها گرفته شود.

وی ضمن اشاره به این نکته که شبکه های اجتماعی هم فرصت است و هم تهدید، افزود: شبکه های اجتماعی فرصت شناخت تصمیم سازی درست بشر را از پیرامون خویش بیشتر کرده و گاهی با ارائه آدرس به جای شعور به مردم شعار می دهد تا به جای همبستگی، انشقاق ایجاد کند.

خدادی افزود:  وقتی سواد رسانه ای داشته باشیم حتما پی خواهیم برد که منبع اطلاعات اهمیت منطقی دارد و منطق می گوید که وقتی به محتوا توجه می کنید به منبع هم توجه کنید. ضمن این باید توجه کنیم که فرد در حیطه تخصصی، اظهارنظر کند و در عین حال نقل کننده هم بر اساس واقعیت نه منافع شخصی خودش سخن گفته باشد.

وی گفت: اکنون در جامعه بحران اغتشاش اطلاعات و اختلال اطلاعات داریم. اغتشاش باعث شده همه درباره همه چیز حرف بزنند و عملا اختلاط اطلاعات و بهم ریختگی و  نابسامانی موج می زند، در عین حال اختلال نیز بدین معنا که اخبار مانند کلاف سر در گم شده  است وجود دارد. بر همین اساس است که وقتی هر روز صبح بیدار می شویم با ادعاها و تکذیبهای عجیب و غریب رو به رو می شویم.

مدیرعامل سابق ایرنا با اشاره به اینکه چاره ای غیر از ارتقای سواد رسانه ای وجود ندارد، خاطر نشان کرد: داشتن سواد رسانه ای مانند این می ماند که برای پخت غذا باید به جز مواد تشکیل دهنده آن، روش بهره بردن از اقلام را بدانیم، اگر ندانیم که از اطلاعات چگونه استفاده کنیم، عملا به خطا سو برداشت سو تفاهم و بعضاً اختلاف و تقابل و نزاع هم خواهیم رسید.

دکتر خدادی گفت:  در واقع باید گفت که نیاز است که هر کسی هر کار می کند آداب و قوانین و مهارت آن را داشته باشد. اکنون در جامعه استفاده از اطلاعات اکثرا بدون آداب و قانون آن و داشتن مهارت لازم پیگیری میشود که همین می تواند خطراتی را برای جامعه و افراد  ناآگاه ایجاد کند که بامدیریت و آموزش و البته آگاهی افزایش مهارت می صدمات ناشی از آن را مدیریت کرد و به صفر رساند.

۱۳ آبان ۱۳۹۷ ۰۷:۴۸

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد.