اخبار

فعالیت بیش از ۱۰ هزار کتابخانه در مساجد کشور

فعالیت بیش از ۱۰ هزار کتابخانه در مساجد کشور
دبیر ستاد عالی کانون ‌های فرهنگی، ‌هنری مساجد کشور، اشاره به کتابخانه های مساجد گفت: کتابخانه های مساجد کشور از مرز ۱۰ هزار کتابخانه گذشته است که به دو صورت کتابخانه باز و کتابخانه بسته در مساجد فعالیت می کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، حجت الاسلام حمید ارباب سلیمانی، دبیر ستاد عالی کانون ‌های فرهنگی، ‌هنری مساجد کشور، روز چهارشنبه 18 بهمن 91 در گردهمایی اصحاب مسجد و بسیج استان با بیان اینکه حرکت جهانی اسلام از مساجد آغاز شد، گفت: ولایت در پیوند همیشگی با مسجد دانست و گفت: مسجد پایگاه دیانت و سیاست و مظهر آمیختگی دنیا و آخرت انسان است.

وی با بیان اینکه فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در مورد کانون های مساجد نشان دهنده اهمیت توجه به ظرفیت مساجد است، افزود: روحانیت، بسیج و کانون های فرهنگی و هنری سه مانع موفقیت دشمن در هجمه های فرهنگی است.

حجت الاسلام ارباب سلیمانی با بیان اینکه باید راجع به نماز جماعات در مساجد فرهنگ سازی شود، افزود: باید همه نهادها را با هم هماهنگ کرده و از ظرفیت مساجد به شکل هدفمند استفاده کنیم.

وی شبکه سازی، الگوسازی و جوان سازی مسجد، توسعه کتابخانه های مساجد را از دیگر راهکارهای جذب جوانان به مساجد دانست و گفت:  15 هزار کانون فرهنگی و هنری در مساجد سراسر کشور فعال هستند که تا پایان برنامه پنجم توسعه باید به 22 هزار کانون افزایش یابد.

وی، با اشاره به کتابخانه های مساجد گفت: کتابخانه های مساجد کشور از مرز 10 هزار کتابخانه گذشته است که به دو صورت کتابخانه باز و کتابخانه بسته در مساجد فعالیت می کنند.

دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور ادامه داد: کتابخانه باز در شبستان مساجدی که امکان راه اندازی کتابخانه در محیطی بسته را نداشته باشند تاسیس می شود که هم اکنون 6 هزار کتابخانه باز در کشور مشغول ارائه خدمات به جوانان است.

وی تصریح کرد: 4 هزار و 400 کتابخانه دارای مخزن با نام کتابخانه بسته نیز در مساجد فعالیت می کنند.

حجت الاسلام سلیمانی با اشاره به تاسیس مراکز فرهنگی دیجیتال در کانون های مساجد کشور، اذعان کرد: 162 مرکز دیجیتال در مساجد راه اندازی شده است که یک هزار نرم افزار در این مراکز به جوانان عرضه شده است.

دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری، مساجد کشور افزود: استفاده از اینترنت پاک و نرم افزارهای مطابق با شئونات اسلامی در راستای اعتماد خانواده ها به کانون های مساجد از مزایای این مراکز دیجیتال است.

وی با اشاره به راه اندازی کانون های تخصصی مصلی در کشور، بیان کرد: امسال 7 کانون فرهنگی و هنری مصلی در مراکز استان و یکصد کانون فرهنگی و هنری در مصلی شهرستان ها تاسیس شده است.

مشاور وزیر ارشاد به تاسیس کانون های فرهنگی و هنری در مساجد دانشگاه ها با همکاری نهاد رهبری اشاره و اظهار کرد: این کانون ها بازوی نهاد رهبری در دانشگاه ها برای اجرای برنامه های فرهنگی و جذب بچه های مسجدی هنگام ورود به دانشگاه هاست.

۱۹ بهمن ۱۳۹۱ ۱۰:۰۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید