جمعه، ۳ خرداد ۱۳۹۸
 

اخبار

نرم افزار فرآیند نمک‌زدای الکترواستاتیک (نفنا)

نرم افزار فرآیند نمک‌زدای الکترواستاتیک (نفنا)
این نرم افزار کاربر را قادر می سازد بر اساس مشخصات و نوع نفت خام خوراک ورودی به واحد نمک‌زدا و با توجه به استاندارد مورد نظر در محصول، بهترین شرایط عملیاتی فرآیند را تعیین نماید.

 

 

 

اهمیت اقتصادی تولید و صادرات نفت­ خام امروزه بر کسی پوشیده نیست. فرآورش خروجی چاه به منظور انطباق مشخصات نفت‌ خام با استاندارد، از جمله میزان آب و نمک مجاز، ضروری می‌باشد که این مهم در واحد نمک­زدا انجام می‌شود. از طرفی عملیات نمک­زدایی به دلیل پیچیدگی های ناشی از اثرات متقابل برق و فرآیند و عدم وجود مدل ریاضی، در هیچ یک از نرم ­افزارهای تجاری شبیه‌ ساز فرآیند نظیر HYSYS و Aspen وجود ندارد. به عبارت دیگر این نرم‌ افزار هیچگونه نمونه تجاری داخلی یا خارجی نداشته است. بر این اساس پژوهشگاه صنعت نفت با ساخت یک واحد نیمه‌صنعتی (پایلوت نمکزدا) و داده‌گیری برای انواع نفت‌خام در شرایط عملیاتی مختلف، به یک مدل ریاضی دست یافت که مبنای توسعه نرم­ افزار فرآیند نمک‌زدای الکترواستاتیک (نفنا) قرار گرفت. در این نرم‌افزار با حل همزمان روابط غیرخطی موازنه‌های جرم و انرژی و بر اساس راندمان جداسازی در شرایط عملیاتی، شبیه‌سازی فرآیند انجام می­شود. برای تهیه این نرم‌ افزار حدود 250 میلیون تومان هزینه و بیش از دو سال زمان صرف شده است.

این نرم ­افزار کاربر را قادر می­سازد بر اساس مشخصات و نوع نفت خام خوراک ورودی به واحد نمک‌زدا و با توجه به استاندارد مورد نظر در محصول، بهترین شرایط عملیاتی فرآیند را تعیین نماید. همچنین از طریق شبیه‌سازی فرآیند می‌توان اثر تغییر هر یک از شرایط عملیاتی را بر روی عملکرد واحد مورد بررسی قرار داد. از دیگر مزایای این نرم­ افزار برای یک واحد صنعتی این است که می‌تواند با حفظ کیفیت محصول نفت­ خام، هزینه­ های جاری از قبیل مصرف انرژی، آب و مواد شیمیایی را بهینه نماید.

با اخذ داده از واحدهای صنعتی و دریافت نقطه نظرات فنی از کاربران نرم ­افزار، اصلاح نرم ­افزار (tuning) و بروز رسانی آن امکان‌پذیر می‌باشد. از آنجا که نرم ­افزار بر مبنای یک دانش ­فنی بومی و مدل ریاضی داخلی توسعه یافته، هرگونه بهبود و اصلاحات مورد نیاز در آن به راحتی قابل انجام خواهد بود. همچنین نرم ­افزار از نظر ساختار و معماری به گونه ­ای توسعه یافته که اجرای تغییرات اعم از نحوه نمایش منوها و یا فرمت ارائه خروجی­ ها و همچنین قابلیت اتصال آن به سایر نرم ­افزارها قابل انجام است. بنابراین این نرم ­افزار برای هر مشتری با توجه به نیازهایی که اعلام خواهد نمود، می­تواند بصورت کاملا سفارشی شده (customized) ارائه گردد. در حال حاضر پژوهشگاه صنعت نفت به منظور تهیه یک نرم‌ افزار آموزشی برای اپراتوری واحد صنعتی (OTS)، در حال توسعه یک مدل دینامیکی برای فرآیند نمک‌زدایی نفت‌ خام می‌باشد.

پژوهشگاه صنعت نفت بزرگترین مرکز پژوهشی در سطح کشور و منطقه می‌باشد که به عنوان بازوی تحقیق و توسعه وزارت نفت فعالیت دارد. این مرکز با بهره‌مندی از نیروی انسانی متخصص و با تجربه، پاسخگوی نیازهای فنی صنعت نفت کشور بوده و با خلق و توسعه فناوری‌های مورد نیاز این صنعت، نقش به سزایی در رشد و شکوفایی آن بر عهده دارد.  

روابط عمومی و امور بین الملل مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال
۱۳ تیر ۱۳۹۶ ۱۳:۰۱

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد.