سه شنبه، ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
 

واحد نرم افزار و سامانه ها


وظیفه این بخش توسعه زیر ساختهای نرم افزاری در همه بخشهای وزارتخانه، مکانیزه کردن خدمات وزارتخانه و تامین تمامی نیازمندیهای نرم افزاری بخشها و واحدهای مختلف وزارتخانه است.

تحلیل، طراحی و استقرار نرم افزارهای کاربردی و بانکهای اطلاعاتی اختصاصی : علی رغم مشکلات متعددی که در حوزه نرم افزار در همه دستگاههای دولتی  وجود دارد، این واحد در طی سالهای 1386 و 1387 با طراحی، پیاده سازی و استقرار بیش از 20 نرم افزار کاربردی و بانک اطلاعاتی جهت استفاده بخشهای مختلف وزارتخانه بخش کوچکی از وظایف خود در این حوزه را انجام داده است.

عناوین برخی از سامانه ها و بانکهای اطلاعاتی راه اندازی شده توسط واحد نرم افزار و سامانه ها

 1. سامانه  خرید کتاب
 2. سامانه  جمع آوری و ثبت آمار
 3. سامانه  ثبت نرم افزار سمت کاربر
 4. سامانه  ثبت نرم افزار سمت دبیرخانه
 5. سامانه اعلام وصول کتاب
 6. سامانه امور قراردادها
 7. سامانه ثبت ورود و خرو ج اسناد دفترداری
 8. سامانه پرسنلی ویژه نیروهای قراردادی
 9. سامانه  ضمانت وام
 10. سامانه  موسسات فرهنگی دیجیتال
 11. سامانه  نظام پیشنهادات
 12. سامانه مدیریت مراکز تکثیرحاملهای رایانه ای
 13. سامانه مدیریت پرسش و پاسخ
 14. سامانه حضور و غیاب ساختمان فجر
 15. سامانه  حسابداری
 16. سامانه  تشکیلات
 17. سامانه  صدور چک
 18. سامانه  حقوق و دستمزد
 19. سامانه  کارگزینی
 20. سامانه اعتبارات هزینه ای
 21. بانک اطلاعات  ناشران
 22. بانک اطلاعات ایثارگران
 23. بانک اطلاعات متقاضیان اشتغال
 24. بانک اطلاعات هنرمندان
 25. بانک جامع اطلاعات استانها
 26. بانک اطلاعات مدیران
 27. بانک اطلاعات سخت افزار و مپفا
 28. بانک اطلاعات ذیحسابی
 29. ... .

 

الکترونیک کردن خدمات وزارتخانه: مکانیزه کردن خدمات وزارتخانه، به نحوی که همه امور بر بستر شبکه انجام شده و نیازی به مراجعه حضوری متقاضیان نباشد یکی از مباحث جدی است که در دستور کار این مرکز قرار دارد. در همین راستا روال صدور مجوز کتاب به عنوان پر مراجعه کننده ترین روال وزارتخانه، با صرف بیش از 8000 نفر ساعت وقت کارشناسان بخش خصوصی و این مرکز به حول و قوه الهی راه اندازی شده است که می توان از آن به عنوان یکی از افتخارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت نهم یاد کرد. در این سامانه تمامی مراحل صدور مجوز کتاب به صورت مکانیزه و در بستر امن سازی شده اینترنت انجام می شود و ناشرین می توانند بدون مراجعه حضوری از طریق نام کاربری ویژه ای که برای هر ناشر تعریف شده است، فایل کتاب را از طریق اینترنت ارسال کرده و تمامی رویدادهای اتفاق افتاده در مورد کتاب خود را به صورت آنلاین در کارتابل ایجاد شده برای آنها ببیند. این سامانه زیر ساختی بسیار مهم برای آرشیو دیجیتال کتاب کشور است که انشالله در آینده می توان سرویسها و خدمات ارزش افزوده ای بر روی این گنجینه ذیقیمت فرهنگی به عموم مردم ارائه کرد. مکانیزاسیون روالهای اداره کل چاپ و نشر نیز به اتمام رسیده و هم اکنون سامانه طراحی شده در حال استقرار آزمایشی است و انشالله در آینده نزدیک به بهره برداری خواهد رسید.

راه اندازی فاز اول درگاه خدمات الکترونیک وزارتخانه به آدرس http://www.ershad.gov.ir از دیگر کارهای اساسی صورت گرفته است که هم اکنون شناسنامه تمامی خدمات وزارتخانه (حدود 100 خدمت) مشتمل بر نحوه اخذ خدمت، واحد سازمانی ارائه دهنده، مدارک مورد نیاز و فرم های مرتبط با هر خدمت به صورت PDF بر روی این سامانه قرار دارد و طبق برنامه ریزی صورت گرفته ، درصورت تامین منابع وامکانات مورد نیاز، انشالله ظرف طی سالهای 1388 تا 1389 کلیه خدمات وزارتخانه همانند خدمت صدور مجوز کتاب به صورت الکترونیکی و بر بستر شبکه از طریق این درگاه به اصحاب فرهنگ ارائه خواهد شد.

بررسی و انتخاب بهترین نسخه گردش مکاتبات موجود در بازار و توسعه آن در وزارتخانه از دیگر اقدامات این گروه می باشد. تا پیش از استقرار این مرکز هر معاونتی برای خود یک سامانه گردش مکاتبات داشته و حتی بعضاً برخی شرکت ها یک نرم افزار واحد را با قیمتی مضاعف به دو حوزه از وزارتخانه فروخته است. در هر حال به منظور استقرار سامانه یکپارچه گردش مکاتبات اداری (اتوماسیون اداری) در وزارتخانه با بیش از 1000 نفر ساعت کار کارشناسی پس از بررسی تمامی سامانه های موجود در بازار ،  نرم افزار گردش مکاتبات شرکت گام الکترونیک به عنوان گزینه برتر انتخاب شد. این سامانه هم اکنون در معاونت هایی که سامانه گردش مکاتبات نداشته(معاونت هنری: راه اندازی و درحال استفاده ، معاونت سینمایی: در حال راه اندازی، معاونت مطبوعاتی : درحال راه اندازی ) در حال توسعه است و انشالله تا اواخر خرداد سال 1388 در تمامی بخشهای وزارتخانه نصب و راه اندازی خواهد شد.

بررسی بیش از 15 نرم افزار جامع اداری و مالی و انتخاب نسخه برتر نیز از دیگر کارهای اساسی است که توسط این مرکز در سال 1387 صورت گرفته است. با عنایت به اینکه در سامانه جامع اداری و مالی  چند اداره کل (اداره کل امور اداری، اداره کل امور مالی، اداره کل پشتیبانی و خدمات فنی، دفتر طرحهای عمرانی،  دفتر برنامه ریزی و تامین منابع ، مرکز نوسازی و تحول اداری، اداره رفاه) از سه معاونت ستادی وزارتخانه درگیر مساله هستند، انتخاب سامانه ای که در بازار موجود بوده، نیاز همه این بخشها را برآورده کرده، به لحاظ فنی مورد تایید بوده و شرکت تولید کننده نیز به لحاظ پشتبانی و سایر مسائل خوش سابقه باشد، کاری بسیار سخت و زمان بر بود. بیش از 20 جلسه کارشناسی با حضور همکاران مختلف ادارات کل یاد شده برگزار شده و در نهایت انشالله نرم افزار برگزیده از ابتدای سال 1388 وارد فاز استقرار خواهد شد.

راه اندازی سرویس پست الکترونیک امن فارسی وزارتخانه:

به منظور صیانت از خط و زبان فارسی در محیط مجازی و نیز در راستای فرهنگ سازی فناوری اطلاعات و معرفی سامانه جایگزینی به جای سامانه های پست الکترونیک خارجی و استفاده از ظرفیت های شبکه ملّی و جلوگیری از خروج اطلاعات سازمانی و اداری از کشور، سامانه پست الکترونیک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با آدرس mail.ershad.gov.ir راه اندازی شده است. کلیه کارکنان وزارتخانه می توانند در این سامانه دارای یک پست الکترونیک شده و کلیه نیازمندیهای خود به یک سامانه پست الکترونیک امن و  کارا را با کاربری بسیار راحت و آسان مرتفع سازند.

همچنین از این سامانه می توان برای تعاملات حوزهای مختف با یکدیگر و با ادارات کل استانی استفاده کرد که در صورت فراگیر شدن آن از بسیاری از رفت و آمدهای بین تهران و ادارات کل استانی و نیز بین حوزه ای جلوگیری و در مصرف کاغذ، سی دی خام و ... نیز قطعاً صرفه جویی خواهد شد.

 

راه اندازی پایگاههای اینترنتی مورد نیاز بخشهای مختلف وزارتخانه از دیگر اقدامات واحد امور نرم افزار و سامانه های این مرکز است که تاکنون علاوه بر راه اندازی بیش از 265 پایگاه اینترنتی برای کانونهای فرهنگی هنری مساجد، قریب به بیست پایگاه اینترنتی کاملاً حرفه ای نیز برای بخشهای مختلف وزارتخانه و همچنین برخی از ادارات کل استانی راه اندازی نموده است. که در ادامه تنها نام برخی از مهمترین آنها ذکر می گردد:

ردیف

نام پایگاه

آدرس اینترنتی

1.        

دبیرخانه ستاد ساماندهی مد و لباس

http://www.modolebas.ir

2.        

دبیرخانه ستاد ساماندهی سایتهای اینترنتی

http://www.samandehi.ir

3.        

پایگاه اینترنتی اداره کل استان اصفهان

http://www.ershad-is.ir

4.        

پایگاه اینترنتی اداره کل استان گیلان

http://www.ershad-gil.ir

5.        

پایگاه خبری فرهنگ ایثار و شهادت (فاش نیوز)

http://www.fash-ershad.ir

6.        

پایگاه اینترنتی دبیرخانه ثبت نرم افزارهای رایانه ای

http://www.softreg.ir

7.        

پایگاه اینترنتی  جشنواره ملّی رسانه های دیجیتال

http://www.dmf.ir

8.        

پایگاه اینترنتی جشنواره فیلم فجر

http://www.iranfestivals.ir

9.        

پایگاه اینترنتی دفتر امور بانوان

http://www.banouyefarhang.ir

10.    

پایگاه اینترنتی درگاه خدمات الکترونیک وزارتخانه

http://www.ershad.gov.ir

11.    

پایگاه اینترنتی منظر هنر و ارتباطات فرهنگی

http://www.manzar.ir

12.    

نسخه انگلیسی پایگاه اینترنتی منظر

http://en.manzar.ir

13.    

سامانه ارتباط با مراکز تکثیر حاملهای رایانه ای

http://www.dmdc.ir

14.    

پایگاه اینترنتی بسیج وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

http://www.ershad-basij.ir

15.    

پایگاه اینترنتی اداره کل استان مرکزی

http://www.ershadmarkazi.com

16.    

در گاه (پورتال) فرهنگی مساجد ایران

http://www.masjedportal.com

17.    

راه اندازی 265 پایگاه اینترنتی برای کانونهای فرهنگی هنری مساجد استان تهران

http://www.masjedportal.com

 

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد.