سه شنبه، ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
 

واحد شبکه


وظیفه این بخش راه اندازی زیر ساخت شبکه رایانه ای محلی (LAN)در تمامی ساختمانهای وزارتخانه، ارتباط این ساختمانها با یکدیگر از طریق راه اندازی شبکه رایانه شهری در تهران(MAN) ، راه اندازی شبکه ارتباطی با استانها (WAN)  و نگهدای و توسعه آن است.

لازم به ذکر است تا پیش از تشکیل این مرکز حتی در ساختمان مرکزی وزارتخانه نیز یک شبکه واحد یکپارچه وجود نداشت به حدی که در این ساختمان هر معاونت و حتی هر اداره کل یک شبکه مستقل رایانه های برای خود داشتند و برخی نیز از شبکه رایانه ای بی بهره بودند.

راه اندازی شبکه های محلی (LAN) : وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارای بیش از 50 ساختمان به صورت غیرمتمرکز  در سطح تهران می باشد که تاقبل از شکل گیری این مرکز تنها ساختمان مرکزی (آنهم به صورت کاملا جزیره ای به شرح بالا) و برخی از  ساختمان های معاونت سینمائی و مطبوعاتی دارای شبکه محلی بوده اند. در راستای اجرای فاز اول  طرح راه اندازی شبکه یکپارچه وزارتخانه در کل کشور، که «ایجاد شبکه های محلی ساختمان های تهران و اتصال آنها به یکدیگر» می باشد، این مرکز تاکنون اقدام به نصب و راه اندازی شبکه بیش از 15 ساختمان ازجمله تمامی 9 ساختمان اصلی معاونت امور هنری، ساختمان مرکز توسعه و ترویج فعالیتهای قرآنی، ساختمان فجر، ساختمان فرهنگ و ساختمان شورای فرهنگ عمومی و ... نموده است. امید است تا نیمه دوم سال 1388 شبکه داخلی سایر ساختمانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در شهر تهران واقع شده اند، راه اندازی گردد.

راه اندازی شبکه شهری در تهران (MAN) : برای برقراری ارتباط این ساختمانها با یکدیگر و با ساختمان مرکزی وزارتخانه نیز یک طرح کاملا مهندسی شده و علمی تدوین شده است که بر اساس آن این ساختمانها در کل تهران به 4 منطقه عمده (حوزه مرکزی/ معاونت مطبوعاتی/ معاونت هنری/ مرکز توسعه و ترویج فعالیتهای قرآنی)تقسیم شده و هر ساختمانی که در محدوده هر منطقه قرار دارد از طریق ارتباط رادیویی (بسیم)  با ساختمان مرکزی آن منطقه در ارتباط بوده و ساختمان مرکزی نیز هم از طریق ارتباط رادیویی (بیسیم) و هم از طریق ارتباط فیبر نوری به ساختمان مرکزی وزارتخانه متصل خواهند شد.

هم اکنون اتصال بیسیم از طریق دکل 60 متری نصب شده روی ساختمان معاونت امور سینمایی با این مناطق مرکزی برقرار بوده و انشالله تا پایان سال 1387 اتصال فیبر نوری نیز برقرار خواهد شد.

راه اندازی اتاق سرور مرکزی وزارتخانه (SERVER FARM ) : راه اندازی اتاق سرور مرکزی وزارتخانه طبق استانداردهای روز دنیا از دیگر اقدامات انجام شده توسط واحد شبکه این مرکز است. این اتاق سرور در زیر زمین معاونت امور سینمایی راه اندازی شده است و با راه اندازی کامل آن تا پایان سال 1387 علاوه بر امکان تمرکز تمامی سخت افزارهای سمت سرور (SERVER) در وزارتخانه در این محل، امکان ارائه تمامی سرویسهای نرم افزاری تدارک شده از طریق شبکه یکپارچه وزارتخانه به همه ساختمانها و حوزه ها فراهم خواهد شد. همچنین با تمهیدات اندیشیده شده امکان ارائه سرویس اینترنت به همه ساختمانها از طریق این بستر و شبکه یکپارچه فراهم شده است.

راه اندازی آزمایشی زیر ساخت امن جهت میزبانی اینترنتی اطلاعات در وزارتخانه : یکی دیگر از اقدامات انجام شده در این گروه فراهم راه اندازی زیر ساخت امن برای ارائه خدمات میزبانی به سامانه های تحت وب وزارتخانه می باشد. با راه اندازی کامل واحد یاد شده امکان میزبانی تمامی پایگاههای اینتنرتی وزارتخانه و همچنین خدمات الکترونیکی که راه اندازی می شود در داخل وزارتخانه فراهم می شود. لازم به ذکر است راه اندازی مرکز داده (Data Center)  بخش فرهنگ که جزو تکالیف قانونی وزارتخانه نیز می باشد، در صورت تامین اعتبار مناسب (حداقل دویست میلیارد ریال ) با تجریه کسب شده از راه اندازی این بخش، به سرعت قابل انجام است.

تامین پهنای باند اینترنتی مورد نیاز تمامی ساختمانهای وزارتخانه : از دیگر فعالیتهای این واحد تامین پهنای باند اینترنتی مورد نیاز بخشهای مختلف وزارتخانه است. هم اکنون 5 مگابایت پهنای باند اینترنتی در بین ساختمانهایی که به شبکه یکپارچه متصل هستند در حال توزیع است.

لازم به ذکر است با راه اندازی نهایی شبکه یکپارچه وزارتخانه در تهران و راه اندازی زیر ساخت های نرم افزاری همچون گردش مکاتبات و ...، از بسیاری از هزینه ها و ترددها و هدر رفتن منابع سازمانی جلوگیری خواهد شد.

فراهم آوردن امکان دسترسی همکاران به اینترنت از منزل در خارج از ساعت اداری: این مرکز به منظور رفاه حال همکاران محترم وزارتخانه و استفاده بهینه از پهنای باند اینترنتی در اختیار وزارتخانه در ساعات غیر اداری، از ابتدای سال 1387 همکاران می توانند از منزل و از طریق Dial Up از اینترنت وزارتخانه استفاده کنند.

 

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد.