اخبار

بالا بردن سواد رسانه ای، برخورد حکیمانه با فضای مجازی است

بالا بردن سواد رسانه ای، برخورد حکیمانه با فضای مجازی است
ششمین نشست تخصصی سواد رسانه ای و مسئولیت اجتماعی با حضور رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال ، رئیس پژوهشکده ارتباطات پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و برخی مدیران شبکه های رادیویی و تلویزیونی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

   به گزارش روابط عمومی  مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال، مرتضی مفید نژاد؛ قائم مقام مرکز مطالعات راهبردی ژرفا در ششمین نشست تخصصی سواد رسانه ای و مسئولیت اجتماعی گفت: در زمانی به سر می بریم که برخورد حکیمانه با شبکه های ماهواره ای و رسانه های مجازی به عنوان تنها راه منطقی و عقلانی استفاده از فرصت ها و مصونیت از تهدیدهای شبکه ها و رسانه های مجازی، در میان اندیشمندان کشور پذیرفته شده است و پژوهش های مرکز مطالعات راهبردی ژرفا حاکی از آن است که بالا بردن سواد رسانه ای جامعه، یکی از مهمترین مصادیق برخورد حکیمانه با شبکه های ماهواره ای و رسانه های مجازی است.

 حسن خجسته؛ رئیس هیات علمی همایش سواد رسانه ای و مسئولیت اجتماعی با اشاره به اینکه سواد رسانه ای در ایران موضوع جدیدی است تاکید کرد: بحث اخلاق حرفه ای، اخلاق رسانه ای و اخلاق استفاده از فناوری های نوین اطلاعاتی و ارتباطی از موضوعاتی است که لازم است در ایران به شکل بومی مورد مطالعه قرار گیرد تا بتوانیم سواد رسانه ای را به شکل یک علم و دانش بومی بازتولید کنیم.

 سید مرتضی موسویان؛ رئیس همایش ملی سواد رسانه ای و مسئولیت اجتماعی ضمن تایید سخنان حسن خجسته خاطر نشان ساخت: افزایش سواد رسانه ای جامعه به تنهایی برای استفاده از فرصت های فضای مجازی و مقابله با تهدیدهای آن کفایت نمی کند و لازم است مسئولیت اجتماعی همه ی کاربران اینترنت و فضای مجازی افزایش یابد.

وی افزود: مسئولیت اجتماعی در فضای مجازی یعنی اینکه هر یک از تولید کنندگان محتوا باید مسئولیت آنچه را تولید می کنند برعهده بگیرند و اگر بتوانیم با تعریف ساده ای از هنجارها این مسئولیت را در بین تک تک اعضای جامعه تسری دهیم، کار بزرگی انجام داده ایم.

وی پیوند سواد رسانه ای و مسئولیت اجتماعی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: تنها راه  سالم سازی فضای مجازی، واگذار کردن مسئولیت به تک تک اعضای جامعه ی ایرانی است زیرا تنها در این صورت است که نگاه افراد به تمامی مطالب و محتواهای این فضا انتقادی شده و یاد می گیرند چگونه یک مطلب را تحلیل نمایند و  خوب را از بد تشخیص دهند، بالا بردن سواد رسانه ای در جامعه تنها  با  یک جریان سازی مستمر امکان پذیر است.

 علاقه‌مندان  می توانند جهت ارسال آثار و شرکت در همایشملی سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی به نشانی اینترنتی saramad.ir مراجعه نمایند.

۶ تیر ۱۳۹۵ ۱۱:۵۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید