اخبار

برگزاری اولین نشست همایش ملی سواد رسانه ای و مسئولیت اجتماعی

برگزاری اولین نشست همایش ملی سواد رسانه ای و مسئولیت اجتماعی
رئیس همایش سواد رسانه ای و مسئولیت اجتماعی گفت: این اولین همایش با تاکید بر مسئولیت اجتماعی است که برگزار می شود و لازم است تمامی تولید کنندگان محتوا در فضای مجازی از آن اطلاع یابند.

 به گزارش روابط عمومی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال، سید مرتضی موسویان، در ابتدای این نشست گفت: همایش سواد رسانه ای و مسئولیت اجتماعی در دو بخش علمی_پژوهشی و ترویجی_کاربردی در حال برگزاری است، علاقمندان و فعالان این حوزه می توانند چکیده مقالات خود را تا 15 تبرماه و اصل مقالات را تا 15 شهریور ارسال نمایند.

وی گفت: در بخش علمی_ پژوهشی سعی شده است دغدغه های مقام معظم رهبری و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نظر گرفته شود و از نخبگان در این بخش خواسته ایم که نگاه خود را از سطح علمی_ پژوهشی به محورهای پیشنهادی که هدفی کاربردی را اعمال می کنند، معطوف بدارند.

سید مرتضی موسویان افزود: در بخش ترویجی_کاربردی نیز که برای اولین بار در کنار بخش پژوهشی مطرح می شود، گزارش دستاوردها را مطرح می کنیم. در این بخش با دعوت از چهره های شاخص سعی کرده ایم به صورت مستند و زبانی گویا و ساده، تجارب سواد رسانه ای را به صورت مکتوب در اختیار عموم قرار دهیم.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال یادآور شد: در حال حاضر حدود ۶۵۰ فرد حقیقی با ثبت تقاضای خود در سامانه مربوطه در مرکز، اعلام کرده‌اند که به دنبال اخذ مجوز کسب و کار در فضای مجازی هستند. این افراد می توانند با تجاربی که از دل همایش «سواد رسانه ای و مسئولیت اجتماعی» بیرون خواهند آمد و با شرکت در پنل های مختلف همایش، وضعیت خود را در بازار رسانه های دیجیتال بهبود بخشند.

موسویان اضافه کرد: به همین منظور نشست هایی را در سطح ملی در مجتمع های فرهنگی دیجیتال استانی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال آغاز کرده ایم. کار دیگری که انجام داده ایم، تعریف مشاغل جدید رسانه ای است که تا پیش از این در محیط دیجیتال وجود نداشتند. بخشی از این کار با توجه به آنچه در کشورهای توسعه یافته، هم اکنون در حال وقوع است، انجام شده است.

وی گفت: در حال حاضر تمامی افراد تنها با داشتن ۱۸ سال سن و حتی بدون داشتن مسئله سربازی، می توانند از مرکز فناوری های اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجوز کسب و کار دیجیتال دریافت کنند و همزمان با آن، چگونگی انجام فعالیت های کاری خود را در مجتمع های زیر نظر این مرکز و به صورت رایگان یاد بگیرند.

رئیس همایش و رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال در ادامه گفت: در کنار این همایش به دنبال ایجاد جشنواره دائمی سواد رسانه ای و مسئولیت اجتماعی هستیم . در این جشنواره دائمی، ساماندهی تولیدات در فضای مجازی را خواهیم داشت، به این صورت که کمیته ای علمی متشکل از متخصصین دانشگاهی و فعالان فضای مجازی ایجاد و این کمیته به ارائه شاخص هایی می پردازد. سپس عموم مردم با توجه به این شاخص ها، محتواها و تولیدات در فضای مجازی را رتبه بندی و داوری می کنند.

رتبه بندی و داوری توسط مردم و با توجه به شاخص های کمیته علمی انجام می شود.

داوران با توجه به کد ملی خود وارد سامانه شده و نظر خود را اعلام می دارند به این صورت فعالان فضای مجازی ضمن اینکه سواد رسانه ای  آنها با دیدن شاخص ها و رصد محصولات بالا می رود جوایزی نیز دریافت می کنند.

این جشنواره به صورت سالانه برگزار می شود، هدف این جشنواره عملیاتی کردن مقالات، کتاب ها و متون علمی و دانشگاهی در زمینه سواد رسانه ای و آوردن آنها به سطح جامعه است تا از این طریق سواد رسانه ای عموم مردم ارتقا یابد.

سید مرتضی موسویان تاکید کرد: یکی از مهمترین شاخص ها برای افزایش درآمد ناخالص ملی، ارتقا سواد رسانه ای است.

محمد صادق افراسیابی، دبیر کل همایش و سید تقی کمالی، دبیر هیئت علمی همایش نیز در ادامه به برخی  اقدامات انجام شده در این زمینه پرداختند:

_برگزاری پنج نشست تخصصی که خروجی آن اسناد سیاست گذاری و راهبردی است.

_رونمایی ماهانه از مقالات و کتاب های سواد رسانه ای

_تشکیل گروه تلگرامی برای تولید محتوا در این زمینه

_ اختصاص هر روز یک آیتم به موضوع سواد رسانه ای در رادیو جوان و ایران

  

لازم به ذکر است همزمان با برگزاری همایش سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی در تهران، علاقه‌مندان جهت ارسال آثار و شرکت در همایش می‌توانند به نشانی اینترنتی saramad.ir مراجعه کنند.

اولین همایش سواد رسانه ای و مسئولیت اجتماعی صبح امروز با حضور خبرنگاران رسانه های مختلف، رئیس کل همایش، دبیر کل و دبیر هیئت علمی همایش در محل ساختمان مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال برگزار شد.

۳۱ خرداد ۱۳۹۵ ۱۴:۰۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید