اخبار

ارزیابی کلیه محصولات دیجیتال در چارچوب سواد رسانه ای انجام خواهد شد

ارزیابی کلیه محصولات دیجیتال در چارچوب سواد رسانه ای انجام خواهد شد
رئیس همایش ملی سواد رسانه ای و مسئولیت اجتماعی گفت: تولید محتوا در فضای مجازی باید به گونه ای باشد که سواد رسانه ای را ارتقا دهد و بر همین اساس محصولاتی که از این پس برای دریافت مجوز به مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مراجعه کنند، ارزیابی و رتبه بندی آنها بر اساس ادبیات و چارچوب سواد رسانه ای انجام خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال،  پنجمین نشست تخصصی سواد رسانه ای و مسئولیت اجتماعی صبح امروز با حضور معاونین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و اعضای هیات علمی همایش سواد رسانه ای و مسئولیت اجتماعی در سالن جلسات وزارت ارتباطات برگزار شد و از آثار منتخب سواد رسانه ای و مسئولیت اجتماعی در حوزه های تالیف و ترجمه کتاب، تدوین پایان نامه و برگزاری همایش های علمی در 5 سال گذشته تقدیر به عمل آمد.

 سید مرتضی موسویان؛ رئیس مرکز  فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست گفت:  ذات فضای مجازی بی واسطگی را تحمیل می کند به همین دلیل ما باید در مسیری قدم گذاریم که هر فرد مجهز به دید ممیزی شود و بتواند محتوایی که به دستش می رسد را تحلیل کرده و مصرف رسانه ای خود را انتخاب نماید.

 حسینعلی افخمی؛ مدیر سابق گروه ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی از دیگر سخنرانان این نشست با تاکید بر گسترش ادبیات مربوط به جامعه اطلاعاتی در سطح جهان گفت: در بحث سواد رسانه ای، لازم است به بحث جامعه ی اطلاعاتی توجه ویژه تری داشته باشیم.

وی افزود: مهارتهای مرتبط با جامعه ی اطلاعاتی در جهان از سواد رسانه ای شروع می شود و پس از فراگیری سواد رسانه ای نوبت به آموزش سواد دیجیتال می رسد که متاسفانه گاهی در ایران این اتفاق بر عکس بوده است.

افخمی خاطرنشان ساخت: عمده ی اقدامات مرتبط با آموزش سواد رسانه ای باید در حوزه ی کودکان و نوجوانان متمرکز شود و نباید در این عرصه دچار پراکنده کاری شویم.

 نصرالله جهانگرد، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیزگفت: در کشورهای پیشرفته، ابتدا نیاز به تکنولوژی و فناوری در جامعه احساس شده است و سپس آن محصول به متن جامعه وارد شده است اما در کشور ما ناهمخوانی حوزه های حقوقی، مقررات و فرهنگ با توسعه دیجیتال، باعث مشکلات بسیاری شده است.

وی افزود: در حوزه حقوقی، مقررات ما متناسب با توسعه دیجیتال نیست و این عقب افتادگی امروزه در حوزه های مختلف علوم انسانی مشکل ساز شده است و به همین دلیل  بیشترین تمرکز و دغدغه ما در حال حاضر ترکیب دانش فناوری اطلاعات و ارتباطات با علوم انسانی است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران ضمن مفید ارزیابی کردن برگزاری این گونه نشست ها، خواستار توسعه ی مهارتهای مرتبط با سواد رسانه ای در جامعه شد و گفت: یکی از مهمترین مصادیق مسئولیت اجتماعی در حوزه ی سواد رسانه ای گسترش اخلاق در فضای مجازی است که نیازمند تدوین منشور اخلاق در فضای مجازی و اقدامات عملیاتی و همگانی است.

 در پایان این نشست از دکتر صدیقه ببران، دکتر بهاره نصیری، دکتر آیت اللهی، دکتر سلطانی فر و آقای حامد امامی؛ پیشکسوتان حوزه سواد رسانه ای تقدیر به عمل آمد وبه مناسبت هفته ی ارتباطات و روابط عمومی از آخرین کتابهای حوزه ارتباطات، سواد رسانه ای و روابط عمومی  رونمایی شد.

 

 

 

۸ خرداد ۱۳۹۵ ۱۲:۲۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید