اخبار

داوری جشنواره ملی پویانمایی به مردم سپرده می شود

داوری جشنواره ملی پویانمایی به مردم سپرده می شود
رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال در آیین رونمایی از فراخوان جشنواره ملی پویانمایی و تقدیر از فعالان فضای سایبری در شیراز گفت: داوری جشنواره ملی پویانمایی به مردم سپرده می شود.

 سید مرتضی موسویان بعداز ظهر چهارشنبه در آیین رونمایی از فراخوان جشنواره ملی پویانمایی و تقدیر از فعالان فضای سایبری در شیراز، افزود: دوره محصول محور باید در خانه های دیجیتال سازماندهی شود که باید خروجی داشته باشد، از این رو، شبکه ملی فرهنگ باید درپی ایجاد زیر ساختهای عرضه مجازی و فیزیکی باشند.

وی با بیان اینکه برای ایجاد ساختارهای جدید در فضای سایبری تحولاتی رخ داده است، ابراز کرد: برای ایجد محیط کسب و کار در زمینه رسانه های دیجتال مقررات سن از ٢٤ سال به ١٨ سال کاهش یاقته است. این درحالیست که ظرف کمتر از ٣ دقیقه کارجویان می توانند یک کسب و کار را در این زمینه به ثبت برسانند.

موسویان با بیان اینکه داوری جشنواره ملی پویانمایی به مردم سپرده می شود، ادامه داد: در مسیر معرفی سرآمدان فرهنگ و هنر که با اعطا جوایزی همراه است چنانچه بودجه تامین شود سرآمدان پویانمایی نیز از این جایزه بهره مند خواهند شد. از سویی به واسطه داوری مردم نیز در پی این هستیم ارزیابی تولیدات پویانمایی به صورت ماهانه انجام گیرد.

دبیرخانه دائمی پویانمایی تا در شیراز حداکثر شهریور آینده اجرایی می شود

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد بر ایجاد قطب انمیشن کشور در فارس تاکید کرد و گفت: دبیرخانه دائمی هنر پویانمایی در شیراز حداکثر تا شهریور آینده اجرایی می شود تا "رندر فُرم" آن در این استان به طور جدی دنبال شود.

موسویان با تاکید بر اینکه انیمیشن، ریشه فضای مجازی است، یادآور شد: این فضا منتظر کم کاری نمی ماند زیرا فضای مجازی زمان، مکان و جغرافیا نمی شناسد. از این رو، ما نباید در زیرساختهای تولید شده دیگران زندگی کنیم.

وی از تمایل کشورهای دیگر برای تامین محتوا بر اساس اسطوره ها و داشته های فرهنگی ایرانی و اسلامی خبر داد.

وی با توجه به در پیش بودن برپایی جشنواره ملی پویانمایی، گفت: باید برای این جشنواره دائمی محتوایی ایجاد شود تا در اختیار عموم قرار گیرد.

این مقام فرهنگی با بیان اینکه تکنیک بخش کوچکی از انتظارها از جشنواره یادشده است، نقش آنرا اساسی دانست و اظهار کرد: فراموش نشود در این زمینه کم کار شده است و باید بازیگران این عرصه را دست کم به هزار برابر رساند.

وی با بیان اینکه شبیه سازی محیط در فضای مجازی به زودی فضای سه بعدی را برای مردم رایج می سازد، ادامه داد: آنچه اینک فضای سایبری به ارمغان آورده دارای آلودگی نیست و حاوی و رنگ و لعاب بر اساس سلیقه مخاطب است.

موسویان با بیان اینکه ریشه شبیه سازی واقعیت افزوده، بازی های رایانه ای و موبایلی و پویانمایی است، افزود: باید بدین خاطر به پویانمایی به عنوان صنعت نگریست.

صنعت پویانمایی نیاز کنونی زندگی امروزی

رئیس مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد صنعت پویانمایی را نیاز کنونی زندگی امروزی دانست و گفت: این صنعت از آنجاکه زیرساخت «وب ٤» را فراهم می سازد بر اساس انیمیشن پایه گذاری شده و بدون کمک انیماتورها امکان پذیر نیست.

موسویان با بیان اینکه ٢ فضایی شدن چندسالی است که شروع شده است و در سال گذشته میلادی به مرز ورود به فضای مجازی رسیدیم، ادامه داد: همه چیز در فضای دیجیتال ٢ برابر شد و همه فعالان ٢ برابر شدند و آنچه که در پیش روست رادیکالی تر از گذشته است.

وی با اشاره به اینکه فضای مجازی شبکه ای بودن و مبتنی به هوش مصنوعی بودن است، اظهار کرد:همه آنچه که ما با آن سروکار داریم نیاز به اتصال دارد. زیرا، بزودی فضای شبیه سازی شده با وضع موجود ایجاد می شود.

رئیس مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد ادامه داد: آنچه که به ریشه شبیه سازی و تمام جلوه های ویژه امروز می بینیم بحث مربوط به پویانمایی است.

خانه های دیجیتال در مسیر کسب و کار مشکل دارند

مدیر شبکه فرهنگ وزارت ارشاد نیز در این مراسم، گفت: برای قرار گرفتن خانه های دیجیتال در مسیر کسب و کار مشکل وجود دارد.

مهدی افراسیابی در آیین رونمایی جشنواره ملی پویانمایی و نشست فعالان فضای مجازی که در تالار غزل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس برگزار شد، با بیان اینکه نزدیک به ٤٠٠ خانه دیجیتال در کشور هنوز در چرخه های کسب و کار قرار نگرفته اند، عنوان کرد: تولیدات خانه های دیجیتال برای اعضای آنان شغل پایدار ایجاد نکرده است. بدین خاطر که حلقه های مفقوده ای در این بین وجود دارد که مسیر را دچار مشکل کرده است.

وی با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره ملی پویانمایی در مسیر کشف پتانسیل ها این بخش و ایجاد کسب و کار راه اندازی می شود، تولید ٨ محصول پویانمایی از سوی فارس را نشانگر وجود نیروهای مبتکر و خلاق در این استان دانست.

افراسیابی از انتشار فراخوان جشنواره ملی پویانمایی خبر داد و گفت: زیرساختها و پتانسیل لازم برای ایجاد دبیرخانه دائمی جشنواره در شیراز وجود دارد، از این رو آیین پایانی این جشنواره ممکن است شهریور سال آینده در شیراز باشد.

افراسیابی از آغاز تلاشها برای ایجاد مرکز پویانمایی را در شیراز و قرار گرفتن قطب انیمیشن در استان فارس خبر داد و گفت:  مرکز بزرگ پویانمایی در فارس ایجاد می شود. 

فضای سایبری دردست فرهنگوران باشد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس نیز با تاکید بر وجود انجمن های فرهنگی و هنری مختلف در فارس فضای سایبری را مورد اشاره قرار داد و گفت: امروز این فضا نیست که اختیار آن دست فرهنگوران باشد و گاه چالش ها و نگرانی هایی را ایجاد کرده است.

بهزاد مریدی فضای سایبری را موجب نگرانی هایی دانست و ادامه داد: خوشبختانه مدتی است  دیجتالیزه شدن حوزه فرهنگ آغاز گشته و بسیاری از آثار تولید شده است. اما امکان آن که بتوانیم صدای آنان را به جاهای مختلف ببریم به واسطه مباحث هزینه ای موفق به این کار نشده ایم.

مدیر ارشاد فارس با وجود شایستگان و فرهیختگان خواستار برداشته شدن گام هایی در زمینه دیجیتالیزه شدن آثار آنان شد و افزود: با دیجیتالیزه شده و ایجاد خانه های دیجیتال می توان به سوی معرفی بزرگان و آثار مفاخر فارس گام نهاد.

وی از برگزاری نخستین جشنواره ملی پویانمایی ٢٥ تا ٢٨ خرداد در شیراز خبر داد.

در این ادامه این آیین از چهره های برتر و کوشای فضای مجازی فارس که در سال جاری برای استان افتخار آفریدند تقدیر شد که مسعود مهدوی، نفر ششم کشوری در رشته بازی رایانه ای فیفا ایکس باکس و بهنام زیوردار مدیرگروه یکی از خانه های دیجیتال تجلیل شدند.

در پایان این مراسم نیز کارگاه تخصصی انیمیشن برگزار شد.

   

۱۹ دی ۱۳۹۴ ۱۰:۰۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید